Sklep

Kościeliska 8
03-614 Warszawa

Otwarte

Pon – Pt 10:00 – 19:00
Sob – 10:00 – 15:00

Porozmawiajmy

578 200 814

logo ukladanie parkietu

Sklep

Kościeliska 8
03-614 Warszawa

Otwarte

Pon – Pt 10:00 – 19:00
Sob – 10:00 – 15:00

Porozmawiajmy

Montaż paneli

Układanie paneli ściennych i podłogowych

Dzięki panelom podłogowym lub ściennym możemy w dość prosty sposób odmienić wygląd pomieszczenia.
Postaramy się Państwu przedstawić sposób naszej pracy oraz metodę układania paneli.
Przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych zawsze najpierw upewniamy się, czy pomieszczenie, w którym chcemy rozpocząć prace, jest do tego odpowiednio przygotowane.
Kluczową kwestią jest w tym przypadku odpowiedni stan podłoża. Powinno ono być suche i bezwzględnie równe. Wszystkie nierówności większe niż 2 mm wygładzamy lub ewentualnie wyrównujemy odpowiednim do tego podkładem
Jedną z kluczowych zasad jest układanie paneli w temperaturze pomieszczenia wynoszącej min. 18°C oraz przy temperaturze podłogi wynoszącej min. 15°C.
Przed przystąpieniem do montażu paneli zawsze dokładnie mierzymy powierzchnię podłogi. Znając jej wymiary, wyliczamy, jak dokładnie będziemy musieli przyciąć ostatni rząd paneli. Jeśli okaże się, że będzie on zbyt wąski – poniżej 50 mm, należy odpowiednio przyciąć pierwszy rząd w taki sposób aby z obydwu stron panele mniej więcej o takiej samej szerokości.
Panele laminowane układane są metodą tzw. „pływającą”, co oznacza że nie są przytwierdzane do podłoża. Podłoga tego rodzaju nieustannie pracuje i w zależności od temperatury może zmieniać swoją objętość. Właśnie z tego powodu, układając rząd przy ścianie, należy obowiązkowo zostawić tam odpowiednią wolną przestrzeń.

Aby panele zostały położone właściwie, stosujemy folię izolacyjną, która uniemożliwi przedostanie się wilgoci Stosujemy również podkład zapewniający izolację dźwiękową o odpowiedniej nośności. Nowością na naszym rodzimym ryku są również podłogi ze zintegrowaną warstwą tłumiącą.
Oprócz wspomnianych materiałów stosujemy przy montażu kliny dystansowe, klocki odbojowe, łyżkę stolarską, piłę, młotek, ołówek, calówkę, ewentualnie klej/uszczelniacz, szpachlę, masa wypełniająca (np. przy rurach ogrzewania) i linkę.
Po rozłożeniu na podłożu folii i warstwy tłumiącej, zaczynamy układanie paneli. Obowiązkowo muszą one być suche i czyste. Kładziemy je prostopadle do okna (wyjątkiem są panele z tzw. V-fugą, które układamy w dowolnie obranym kierunku).
Łączymy poszczególne elementów oraz kolejne rzędy w sposób bardzo dokładny. Producenci paneli z których usług często korzystamy stosują standardowe ale sprawdzone systemy montażu.
Dla przykładu układając panele wyposażone w system taki jak „1clic2go” czy też „megaloc” łączy się najpierw na dłuższym boku, a krótszy bok wpinamy bezpośrednio od górnej części.
Układanie pierwszego rzędu powinniśmy zawsze kierować piórem w kierunku ściany, a klinami dystansowymi zabezpieczamy od niej odpowiednim odstępem. Przód każdego kolejnego rzędu musi być ułożony we właściwym odstępie od ściany. Natomiast ostatni odpowiednio przycięty rząd paneli, należy wpasować ostrożnie z pomocą łyżki stolarskiej.
Bardzo istotnym elementem podczas montażu jest tez umiejętne i bardzo dokładne przycinanie paneli. Nie wolno pod żadnym pozorem uszkodzić ich wierzchniej powierzchni.

W przypadku korzystania z tarczowej piły elektrycznej, strona dekoracyjna paneli musi być skierowana ku górze, aby uniknąć odpryskiwania krawędzi panela . Jeśli korzystamy z piły ręcznej również przycinamy panel od strony górnej. W przypadku odpowiedniego dopasowywania podłoża do nieregularnych kształtów, np. do rur czy grzejników warto wykorzystać profesjonalną wyrzynarkę z brzeszczotem do laminatu.

Gdy już wszystkie rzędy paneli są już ułożone, musimy jeszcze usunąć kliny dystansowe i wykończyć całość, montując listwy przypodłogowe.
Panele położone w przedstawiony sposób mogą być od razu użytkowane. Dajmy oczywiście gwarancję na wykonana przez nas usługę.

Jednak z naszego doświadczenia już teraz możemy Państwa zapewnić że naszę metody są w pełni sprawdzone a trwałością wykonania podłogi z paneli będziecie się Państwo cieszyli przez długie lata

Montaż paneli Warszawa
Zbigniew Rodak