Sklep

Kościeliska 8
03-614 Warszawa

Otwarte

Pon – Pt 10:00 – 19:00
Sob – 10:00 – 15:00

Porozmawiajmy

578 200 814

logo ukladanie parkietu

Sklep

Kościeliska 8
03-614 Warszawa

Otwarte

Pon – Pt 10:00 – 19:00
Sob – 10:00 – 15:00

Porozmawiajmy

Jak dbać i pielegnować podłogę drewnianą?

sty 8, 2023 | Porady parkieciarski

Drewniana podłoga jest pięknym uzupełnieniem każdego wnętrza, zarówno tradycyjnego jak również utrzymanego w nowoczesnym stylu.
Pasuje do każdej aranżacji, jest naturalna, piękna i trwała, zarówno ta lakierowana jaki i olejowana. Tworzy ciepły, przytulny klimat, a dodatkowo jest świetnym izolatorem ciepła.
Posiada działanie antystatyczne i antyalergiczne, zapobiega np. rozwojowi roztoczy. Aby nasza drewniana podłoga na długie lata pozostała piękna i lśniąca niezbędna jest regularne czyszczenie, pielęgnacja oraz okresowej konserwacja, dzięki temu stanie się niekwestionowaną ozdobą każdego wnętrza.

Największym wrogiem podłóg drewnianych jest piasek i żwirek, małe ziarenka tworzą rysy, które niszczą wierzchnią warstwę drewna i powodują zmatowienie lakieru. Ponadto podłogi z drewna źle znoszą wilgoć i kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi. Aby skutecznie zabezpieczyć drewnianą podłogę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, najpierw powinniśmy ją pomalować lakierem, specjalnym olejem lub woskiem, dzięki temu podłoga będzie bardziej odporna na wchłanianie wody oraz będzie wolniej ścierała się. Należy pamiętać o optymalnych warunkach dla podłóg drewnianych, najlepsza temperatura to 18-23°C oraz wilgotność 45-75%.

Aby utrzymać podłogę w świetnej kondycji i zachować jej naturalny, świeży wygląd wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad!
Przed wejściem do pomieszczeń z drewnianą podłogą warto umieścić wysokiej jakości wycieraczkę. Powinniśmy zabezpieczyć powierzchni przed mechanicznymi uszkodzeniami. Postarajmy się więc o zamocowanie filcowych podkładek ochronnych pod meble i rozłożenie mat ochronnych pod krzesła obrotowe. Posiadając zwierzęta domowe starajmy się o regularne obcinanie pazurków swoim pupilom.
Aby usunąć kurz, piasek i sierść zwierząt do codziennego czyszczenia drewnianej podłogi powinniśmy użyć szczotki lub odkurzacza w miękką końcówkę z włosiem. Większe zabrudzenia warto czyścić na mokro.

W zależności od rodzaju wykończenia, należy używać odpowiednich środków. Drewno jest materiałem higroskopijnym, dlatego jest narażone na szkodliwe działanie wody. Nadmiar wilgoci powoduje szybsze niszczenie się powierzchni, drewno może ulec odkształceniu, zmatowieniu lub odwarstwieniu się lakieru. Zawsze należy ograniczać ilość wody do minimum a podłogę ścierać wzdłuż ułożenia desek. Podłogę po umyciu dobrze jest wytrzeć do sucha. W przypadku rozlania wody czy napoju należy niezwłocznie zebrać płyn za pomocą ręczników papierowych lub miękkiej szmatki. Zapobiegniemy w ten sposób trwałemu uszkodzeniu lub poplamieniu drewna.

Podłogi drewniane czyścimy, myjemy i konserwujemy tylko profesjonalnymi środkami renomowanych firm, które tworzą specjalną warstwę ochronną! Tylko w ten sposób nasza drewniana będzie czysta, lśniąca bez śladów smug i zacieków. Preparaty do pielęgnacji podłóg lakierowanych powinny zawierać syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, natomiast do pielęgnacji powierzchni olejowanych należy używać środków, które zawierają tłuszcz. Stosowanie odpowiednich środków czystości do ochrony i nabłyszczania, nie tylko pielęgnują i nabłyszczają, ale chronią i konserwują powierzchnie pozwalając nam cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat.

Zapraszamy do rozmowy z naszymi ekspertami:
Radek: 578 200 814
Zbyszek: 511 506 509